Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/sztuka-swiadomosc.pl/includes/menu.inc).

Zespoły ze świata muzyki, jakie naprawdę odbiły się na światowej muzyce

koncert
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Choć pewnie można wyobrazić sobie świat bez muzyki, to w sumie nie jest to przesadnie kusząca perspektywa. W końcu praktycznie zawsze słuchanie muzyki powoduje, że niejako jesteśmy bardziej wyluzowani. Bo weźmy chociażby w rachubę słynne powiedzenie, które mówi, iż muzyka łagodzi obyczaje. Poruszmy zatem w tym artykule kilka zagadnień związanych ze światem muzyki. A doprawdy, chociaż powstały już przed tyloma laty, dotychczas nie odnalazły się inne zespoły, które miałyby sposobność w takim samym lub podobnym pułapie zyskać na sławie. Wytyczanie pewnych trendów i drogowskazów muzycznych dla innych to też chwała muzyków z tych dwóch zespołów muzycznych.

Każda ich propozycja odnośnie muzyki czy występ to zdarzenie na skalę międzynarodową. Odrębnie od faktu tego, czy było to dawno wstecz, bądź niedawno. Kapele te rozpoznaje każdy, niezależnie od faktu tego, czy słucha tego nurtu muzyki, albo nie. Cała przygoda z rock&rollem jako formą muzyczną nie będącą tylko papką z programów radiowych i dyskotek zaczęła się w Liverpoolu. To w tym mieście czterech początkujących grajków stawiała początkowe kroki grając całymi nocami po obskurnych knajpach za niewielkie pieniądze. Minęło zaledwie kilka lat, a the Beatles uzyskali międzykontynentalną sławę, a do tego odcisnęli trwałe piętno na kartach historii muzyki.

Ich kariera rozpoczynała się od przebojów, których odbiorcami mogły być tylko rozwrzeszczane nastoletnie Brytyjki. „Love me Do” i mnóstwo innych były prostymi przebojami trafiającymi wprost do ich serc. Wkrótce potem jednak Bitelsi zaczęli eksperymentować z kompozycją muzyczną i technologiami studyjnymi. Tak wyprodukowano takie płyty, jak sławna „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” z której to kompozycje inspirują do dzisiaj rozmaitych twórców na całym świecie. Podobno w swoim czasie byli słynniejsi, niż Jezus, bezsprzecznie natomiast stworzyli co niemiara tak innowacyjnej, jak i pięknej muzyki brzmiącej w głośnikach wielu ludzi do dziś.

Dokładnie w tym samym roku powstał najsłynniejszy zespół w historii muzyki rozrywkowej, to znaczy Pink Floyd. Trzech studentów architektury, to znaczy Rick Wright, Roger Waters oraz Nick Mason podjęło decyzję o wspólnym graniu, a podczas jakiegoś koncertu zostali dostrzeżeni przez Petera Jennera, który stał się później ich managerem. W szybkim tempie zespół został rozpoznawalny na londyńskim rynku muzycznym, a z czasem jego opinia szybko wyszła poza Anglię i Londyn, a owocem tego wszystkiego zostało podpisanie umowy kontraktowej z płytową wytwórnią i wydanie pierwszej płyty, która uzyskała duży sukces. Eksperymenty w rock&rollu w latach 60 i 70 nie zatrzymały się na Bitelsach. Pink Floyd był zespołem który prawie kompletnie zrezygnował z tworzenia przebojów na rzecz estetyki graniczącej z muzyką eksperymentalną. Nie stracili przy tym intensywnej emocjonalności płynącej z ich płyt.

Zespół po rezygnacji pierwszego lidera, chorego na schizofrenię Syda Barretta jeszcze dokładniej eksplorował obszary narracji muzycznej jakie dają nie tylko typowe, instrumentarium rock&rolla, ale i syntezatory i efekty nałożone podczas nagrań. Na albumie Dark Side of the Moon oprócz wielu eksperymentów muzycznych towarzyszących chwytliwym melodiom Flojdzi podjęli mnóstwo głębokich tematów humanistycznych na poziome przedtem dostępnym wyłącznie literaturze pięknej.
koncert
Author: BL4CK_K1N6
Source: http://www.flickr.com
Przez swoje piosenki zespoły takie przekazywały poniekąd sprawy światopoglądowe. Ich trasy koncertowe zawsze są sporym widowiskiem, w takiej mierze, aby każdy bez wyjątku z fanów miał sposobność poczuć się bardzo dobrze. Ubiór członków zespołów, albo rzeczy, jakich używali muzycy to coś, co poznają tak samo osoby w młodszym wieku, jak i te starsze. Nie będzie w takim przypadku czymś co może zaskoczyć, że sława ich trwa nadal, pomimo czasu który minął.